Bilindiği üzere son yıllarda doğal fırınlara ciddi bir rağbet vardır. Doğal fırından kastımız da enerji olarak odun ateşinin tercih edilmesi ve elektronik aksamdan ziyade insan emeğinin kullanılmasıdır. Tüm doğal fırınların ortaya koyduğu ürünler, kullanılan odunlardan ekmek malzemesine, işçilikten fırının dizaynına kadar organiğe yakın lezzette bir ekmek yemenize olanak sağlamaktadır. Bundan dolayı son yıllarda insanlar, her türlü üründe olduğu gibi, doğal fırın ekmeklerine rağbet etmektedir. Meseleye bu pencereden bakıldığında da taş fırın ustaları büyük önem kazanmaktadır. İşinde uzman fırın ustaları, sizlerin daha lezzetli ekmekler tüketebilmenize zemin hazırlamaktadır.

 

Sektörde yılların deneyimiyle kusursuz hizmeti ilke edinmiş taş fırın ustası Zabit Demir, her türlü taş fırın imalatında ülkemizin marka isimlerinden biridir. 40 yılı aşkın süredir sektörde yüzlerce başarılı işe imza atan Zabit Demir, gerek ikamet ettiği Ankara’da; gerekse ülkenin her yerinde ve yurtdışında sizlerin hizmetindedir.

 

Herkesin bildiği üzere etli ekmek, Konya şehrimize özgü bir lezzettir. Ancak bu ünlü lezzeti sunmak üzere ülkenin dört bir köşesinde etki ekmek fırınları hizmet vermektedir. Her türlü fırın imalatında ülkemizin en önde gelen ustalarının başında yer alan Zabit Demir, etli ekmek fırını yapımında da zirveyi temsil etmektedir.

 

Dilerseniz etli ekmek fırını yapımında izlediğimiz yolları ve kullandığımız malzemeleri sıralayalım. Etli ekmek Konya’nın yöresel lezzetleri arasında yer aldığı için ilk etli ekmek fırınları Konya’da, Konya’ya özgü bir taş kullanılarak yapılmıştır. Günümüzde de aynı lezzetin korunması için aynı taş kullanılmaya devam edilmektedir. Sille Taşı adı verilen taşı kullanarak yaptığımız etli ekmek fırınları, ateş tuğlalarından farklı özelliklere sahiptir. Özellikle 1300 derecelik ısıya dayanıklı olması hasebiyle ömürlük olarak tabir edilen bir malzemedir. Ayrıca ısıyı tutma özelliği ile kolay kolay soğumamaktadır. Tabanının yakmaz özelliği sayesinde de kusursuz etli ekmekler pişirilmesine olanak tanır.

 

Ülke genelinde 2.5 x 2.5 ölçülerine rağbet oldukça fazladır. Ancak mekânın büyüklüğü veya sizlerin istekleri doğrultusunda 1.5 x 1.5, 2 x 2 ve 3 x 3 ölçülerinde üretimlerimizde mümkündür.

 

Etli ekmek fırını yapımında kaliteli malzeme ile kusursuz işçiliği buluşturan firmamız, ülkemizin yetiştirdiği en deneyimli fırın ustası Zabit Demir ayrıcalığıyla fırınlarınızı imal etmektedir. Bizlere her türlü fırın ihtiyacınız için 7/24 ulaşabilirsiniz.